W wydanej przeze mnie książce „Partiokracji i politykom... dziękujemy. Program dla Polski” w trzydziestu dziewięciu rozdziałach na 370 stronach zawarłem krytykę dzisiejszej karykatury systemu demokracji, wskazałem obszary dotyczące koniecznej korekty a także cele i metody jakimi można je osiągnąć.
Dla skutecznej realizacji tak poważnych zadań w demokratycznym państwie konieczna jest struktura organizacyjna. Jej wybór jest oczywisty. Powinna to być partia.
Nie ma tu sprzeczności ani z tytułem książki ani z jej treścią. Nie wolno ludziom zabraniać organizowania się.
Jeśli chce się zarabiać lub pozyskiwać pieniądze zakłada się firmy lub fundacje, by realizować inne, niebiznesowe przedsięwzięcia zakłada się stowarzyszenia a jeśli chce się dokonać zmian w sferze społeczno-polityczno-gospodarczej zakłada się partie.
Już od jakiegoś czasu „walczę” z oligarchią partyjną, z uprzywilejowaniem partii w dzisiejszym systemie, z wszechobecną manipulacją i wszystkimi konsekwencjami tych patologii. Dzisiejsze partie są bowiem źródłem wszelkiego zła. Sianie ziarna krytycyzmu, racjonalizmu i edukacja na pewno są słuszne ale też na pewno niewystarczające. W jakiejś perspektywie konieczne będzie stworzenie struktury organizacyjnej dla realizacji niezbędnych reform - założenie reformatorskiej partii.
W rozdziale 2 wspomnianej książki zaproponowałem jej nazwę - LiS, czyli Ludzie i Sprawiedliwość ponieważ uważam, że to właśnie te dwie wartości powinny być najważniejsze w strukturze i filozofii mądrego państwa.
W skrócie - wszystko zależy od właściwych ludzi na właściwym miejscu a sprawiedliwość musi być jednakowa dla wszystkich i nieunikniona.
Proponuję program partii, który zawiera jedynie kilkanaście punktów ale aż tak istotnych, że ich realizacja szybko doprowadzi do korekty ustroju a w konsekwencji do rozwiązania i naprawy nawet najdrobniejszych problemów Polski i Polaków oraz przywróci właściwe znaczenie istotnym określeniom:
- demokracja - władza ludu
- rzeczypospolita - rzecz wspólna
- reprezentacja (regionów) w miejsce przedstawicielstwa (partii)
- sprawiedliwość - jednakowa dla wszystkich i nieunikniona
- wspólnota - pielęgnowana więź międzyludzka począwszy od lokalnej poprzez narodową aż do europejskiej i światowej
- podmiotowość - naczelne prawo jednostki do korzyści płynących ze wspólnoty
- awans społeczny i zawodowy - realizowany poprzez kryterium weryfikacji kwalifikacji
- bieżący nadzór - warunek konieczny prawidłowego rozwoju
- aktywność społeczna - wspierana nie poprzez nawoływania a poprzez tworzenie warunków do jej rozwoju
- efektywność - wartość konieczna do odzyskania w państwie poprzez wprowadzenie i upowszechnienie sprawdzonych mechanizmów biznesowych.
Czytelniku, czy chcesz takiej zmiany jakościowej innymi słowy czy odpowiesz TAK na poniżej postawione pytania, tezy i cele?
- Czy zgadzasz się, że dziś w Polsce mamy demokrację przedstawicielską, sprowadzającą się do nienależnego uprzywilejowania partii i jej członków jako „naszych przedstawicieli”?
- Tylko demokracja bezpośrednia zgodna jest z treścią zawartą w określeniu demokracja (władza ludu).
- Demokrację bezpośrednią można zrealizować poprzez zmianę formuły wyborów do Sejmu; trzeba je zmienić na wybory reprezentantów obywateli z samorządnych regionów (jak do Kongresu Amerykańskiego); są one najważniejsze w państwie, bo dotyczą organu prawodawczego tymczasem dzisiaj, w praktyce, są wyborami osób wskazanych nam na listach partyjnych a wybrani posłowie w rzeczywistości są przedstawicielami partii a nie wyborców i nie podlegają bieżącemu, obywatelskiemu nadzorowi.
- Dzisiejszy, zmanipulowany system partyjny jest szkodliwy dla Polski i Polaków, zdewaluował się poprzez:
- erozję wszelkich wyznawanych przez partie ideologii, w tym trzech głównych - lewicowej, liberalnej i konserwatywnej - w praktyce gołosłownych, łatwych do głoszenia i mnożenia bajdurzeń
- wyniszczającą walkę wewnętrzną i ciągłe, niekończące się spory
- wzmagający nieustannie udział populizmu w miejsce racjonalizmu
- powszechność zjawisk, nie do opanowania od dziesięcioleci, jak centralizm, biurokracja, szara strefa oraz korupcje, malwersacje, niekompetencje, złodziejstwo.
W nowoczesnym świecie i społeczeństwie dzisiejsza patologia systemu demokracji przedstawicielskiej jest przeżytkiem nie wartym obrony i MUSI podlegać nieuniknionej, dziejowej ewolucji w lepszą, wyższą formę. - W trybie nominacji partyjnych i niejasnych, niedopracowanych mechanizmów awansu na stanowiska kierownicze i decyzyjne w państwie nie mamy gwarancji wyboru najwłaściwszych osób a więc także gwarancji na możliwie najlepsze zarządzanie, na racjonalny i dynamiczny rozwój; trzeba dobrze zdać sobie sprawę, że dla naprawy Rzeczypospolitej i jej dynamicznego rozwoju najważniejszy jest właściwy dobór wykwalifikowanych ludzi - najlepszych z najlepszych oraz jak najlepsze mechanizmy nadzoru (jak w każdej, dobrze zarządzanej firmie).
- Efektywność państwa jest dzisiaj ograniczana poprzez:
- utrzymywanie szarej strefy i wielu mechanizmów okradania społeczeństwa, w konsekwencji tolerowania układów (niekontrolowane dysponowanie majątkiem wspólnym, brak ustalonej i uporządkowanej siatki płac, nieuczciwe czerpanie zysków ze spółek SP, uprzywilejowanie obcego kapitału itd)
- ciągłe, nieprzerwane zadłużanie państwa w myśl zasady „po nas choćby potop”
- antyrozwojowy system podatkowy i niesprawiedliwe programy +
- ogromną, stale rosnącą biurokrację
- kosztowny, niepotrzebny centralizm
- ciągle zbyt ograniczoną samodzielność regionów
- brak jednolitego systemu weryfikacji i wyboru kadr zarządzających na stanowiskach opłacanych z funduszy publicznych i brak ich nadzoru - Potrzebne jest upodmiotowienie jednostki by
- zatrzymać proces dehumanizacji
- podnieść poczucie wartości
- umożliwić dysponowanie częścią wypracowywanego przez podatnika podatku na wybrane cele
- zaktywizować obywateli społecznie wzmacniając więzy wspólnotowe
- popierać i promować solidarność społeczną np. bogatszych względem biedniejszych, zdrowych względem chorych, wspierać mecenat kultury i sztuki, sponsoring - Przywrócić sprawiedliwość
- rozliczyć dysponentów i beneficjentów rozgrabionego majątku wspólnego, wzmocnić nadzór nad dobrami wspólnymi (przedsiębiorstwa, ziemia, surowce itd)
- zainicjować choćby symboliczne procesy osób odpowiedzialnych za patologie ostatnich dziesięcioleci by przywrócić poczucie odpowiedzialności i dogmat nieuniknionej sprawiedliwości
- wprowadzić powszechne zeznania majątkowe by ukrócić złodziejstwo
- zlikwidować uprzywilejowania prawne i finansowe dla partii, banków, obcego kapitału itd
- wprowadzić siatkę płac likwidując kominy płacowe i przyznawanie sobie samym premii z publicznych pieniędzy
- wprowadzić mechanizmy nadzoru nad stanowiskami i instytucjami decyzyjnymi o strategicznym znaczeniu dla państwa - Wzmocnić rangę wspólnot począwszy od najmniejszych tj. osiedlowych, miejskich, gminnych poprzez
- rozwój Obrony Cywilnej
- wspieranie aktywności społecznej
- zasilanie inwestycji lokalnych indywidualnymi odpisami podatkowymi
- wzmocnienie wpływu na działania ogólnokrajowe systemem reprezentacji w miejsce zmanipulowanego przedstawicielstwa.
Żadnego z powyższych punktów nie znajdziesz w programach dzisiejszych partii. Nie mają one ani aspiracji, ani interesu, ani kompetencji do proponowania i przeprowadzenia istotnych ustrojowych zmian, dlatego nie uzdrowią kraju.
Czas stanąć po właściwej stronie i „wyjść zza krzaków” by kiedyś nie wstydzić się przed wnukami.
Zapraszam do wypełnienia ankiety „Jesteś za czy przeciw?”